طراحي وب سايت، طراحي فروشگاه اينترنتي، طراحي اپليكيشن موبايل
طراحي وب سايت، طراحي فروشگاه اينترنتي، طراحي اپليكيشن موبايل

امروزه كساني كه از تلفن هاي همراه هوشمند استفاده مي كنند، فقط به دنبال لذت بردن از آن ها هستند. با رفتن به ايميل، گشت و گذار در جوامع مجازي، خواندن كتاب، ديدن فيلم و گوش كردن موسيقي و خيلي كار هاي ديگر. اما كساني كه نرم افزار هاي مختلف تلفن هاي همراه را مي سازند از ديد ديگري به اپليكيشن هاي تلفن هاي همراه نگاه مي كنند.

طراحي اپليكيشن Native و Hybrid چيست؟

در اين مقاله قصد داريم مطالبي را درباره ي انواع مختلف اپليكيشن موبايل، بيان كنيم.

تقسيم بندي اپليكيشن هاي موبايل 

بطور كلي اپليكيشن هاي موبايل به سه دسته تقسيم مي‌شوند :

۱ – اپليكيشن هاي Native    ( Native App )

۲ – اپليكيشن هاي Web       ( Web App )

۳ – اپليكيشن  هايHybrid   (Hybrid App  )

۱ – اپليكيشن هاي Native  چيست؟

در ساخت نرم افزارهاي Native براي برنامه نويسي، از زبان اصلي سيستم عامل استفاده مي شود. براي ساخت نرم افزار هاي اندرويد، از زبان برنامه نويسي Java و براي ساخت نرم افزارهاي آيفون از زبان برنامه نويسي Objective-C استفاده مي شود. بازدهي بالاي نرم افزارهاي Native بزرگ ترين مزيت آن هاست كه شامل افكت‌هاي انيميشن، روان كار كردن بخش‌ هاي مختلف برنامه، امكان استفاده از multi touch و خيلي موارد ديگر است. همه ي اين موارد به دليل دسترسي مستقيم به موقعيت‌ هاي حافظه و سخت‌افزار گوشي است.

اما ساخت اين نرم افزار ها دشوار است و نياز به اين دارد كه براي هر پلت فرم مختلف همانند اندرويد، ios و ويندوز، برنامه نويسي و كد نويسي جداگانه اي انجام شود كه اين مورد نياز به آشنايي كامل به برنامه نويسي دارد و همچنين بسيار زمان بر است. چرا كه هر چند امكان دارد منطق و الگوريتم همگي يكي باشند اما مسلما SDK  و  APIهايي كه براي هركدام استفاده مي‌ شود، متفاوت خواهند بود.

پس ساخت نرم افزار هاي Native، نياز به زبان برنامه نويسي جداگانه براي هر پلت فرم دارد كه بايد شناخت كامل از آن ها داشته باشيد و مجددا كد هاي برنامه خود را بنويسيد.

مزايا و معايب طراحي اپليكيشن Native

اما اگر بخواهيم به طور خلاصه مزاياي اين اپليكيشن موبايل را بگوييم بايد بگوييم كه اولا اين اپليكيشن ها بدليل كامپايل شدن برنامه، داراي سرعت بالايي هستند ثانيا در اين اپليكيشن ها امكان دسترسي به تمامي امكاناتي كه سيستم عامل به برنامه‌نويس مي‌دهد، وجود دارد و ثالثا از API هاي مختلف پشتيباني مي شود.

اما هزينه ي ساخت بالاي اين اپليكيشن ها و دوباره نويسي كد هاي برنامه براي پلتفرم ‌هاي مختلف، از جمله مهم ترين معايب اپليكيشن هاي Native است.

طراحي اپليكيشن Native و Hybrid چيست؟

۲ – اپليكيشن هاي Web چيست ؟

اين دسته از نرم افزار هاي موبايل، در واقع يك وب سايت هستند كه به صورت Responsive طراحي شده‌اند و مخصوص موبايل هستند زيرا طراحي اين نوع نرم افزار ها با استفاده از HTML5 است و فقط با مرورگر تلفن همراه قابل مشاهده هستند. اين نرم افزار ها، بر روي دستگاه نصب نمي شوند و با استفاده از مرورگر، امكان دسترسي به آن ها وجود دارد. كار توسعه دهندگان اين نوع نرم افزار ها برخلاف اپليكيشن هاي Native، بسيار آسان است. زيرا طراحان سايت هاي با ساختار اپليكيشني، كافي است موارد لازم را براي دستگاه هاي موبايل و تبلت در نظر بگيرند و تنها با يك بار كد نويسي و برنامه نويسي، وب سايت و اپليكيشن Web خود را توليد كنند. همين مورد هم مهم ترين مزيت اين نوع اپليكيشن هاست. هم چنين اين اپليكيشن ها به دليل اين كه فقط يك بار كدنويسي مي شوند، مشكلاتشان به راحتي برطرف مي شود. در كنار اين كه اپليكيشن هاي Web مستقل از سيستم ‌عامل و بستر هستند.

دسترسي نداشتن به سخت افزار موبايل و تبلت، وابستگي به مرورگر و عدم امكان انتشار نرم‌افزار در ماركت‌ ها و app store ، از جمله معايب اپليكيشن هاي Web است.

۳ – اپليكيشن هاي Hybrid چيست ؟

طراحي اين دسته از نرم افزار ها، تركيبي از طراحي اپليكيشن هاي Web و native است. اپليكيشن هاي هيبريد همانند اپليكيشن هاي Web‌ بايد در مرورگر مشاهده شوند اما براي مشاهده برنامه، نيازي به مرورگر گوشي نيست و محتواي برنامه در قالب يك نرم افزار Native توسط WebView در اندرويد و يا UIWebView  در  iOS، نمايش داده مي شود. طراحي نرم افزار هاي هيبريد توسط HTML و CSS و JavaScript صورت مي گيرد و پس از آن با استفاده از برخي از نرم افزار ها مانند Cordova به نرم‌افزار Native  تبديل مي‌شوند.

اين روش توسعه نرم‌افزار نسبت به نرم‌افزارهاي Native سريع تر و راحت ‌تر است به علاوه امكان رفع مشكلات و يا به روزرساني نرم‌افزار بسيار راحت است و نرم افزار را مي توان در هر زمان در هر بستري منتشر كرد.

با نرم افزار Cordova مي توان اپليكيشن هاي هيبريد را بدون كد نويسي دوباره، در بستر هاي مختلف منتشر كرد.

همانند اپليكيشن هاي Native، با استفاده از اپليكيشن هاي هيبريد، به تمامي امكانات سخت‌افزاري دستگاه امكان دسترسي وجود دارد اما به دليل اين كه كد هاي برنامه هاي هيبريد، بايد با مرورگر پردازش شوند، بازدهي اين اپليكيشن ها از بازدهي اپليكيشن هاي Native كمتر است.

همانطور كه گفته شد، اپليكيشن هاي هيبريد را مي توان با يكبار كد نويسي، در بستر هاي مختلف منتشر كرد و هم چنين امكان دسترسي به تمامي امكاناتي كه سيستم ‌عامل به برنامه نويس مي‌دهد، وجود دارد. به علاوه اپليكيشن هاي هيبريد، داراي  Pluginهاي متعددي هستند.

طراحي اپليكيشن Native و Hybrid چيست؟

اپليكيشن هاي  Native يا  Hybrid

امروزه بيشتر اپليكيشن هاي طراحي شده يا به صورت Native طراحي شده اند يا به صورت Hybrid. به همين دليل، در اين قسمت به مقايسه ي اپليكيشن هاي  Native و  Hybrid مي پردازيم.

در هر دو نوع اپليكيشن هاي  Native و  Hybrid، امكانات و قابليت ها شبيه به هم هستند اما در ​سرعت و بازدهي و نحوه ي كد نويسي با هم تفاوت دارند.

بازدهي نرم افزار هاي هيبريد كمتر از نرم افزار هاي Native است زيرا كد ها در مرورگر نرم افزار Native اجرا مي شوند. اما سرعت كدنويسي در نرم افزار هاي هيبريد، بسيار بالاتر از نرم افزار هاي Native است.

 Hybrid يا Native  كدام يك بهتر است؟

چنانچه به زبان برنامه نويسي آشنايي كامل داريد، به سمت برنامه هاي Native برويد اما بدانيد طراحي اين اپليكيشن ها بسيار زمان بر و سخت است ولي بازدهي اين اپليكيشن ها بسيار بالا تر است.

اما اگر شما يك طراح وب هستيد و مي‌خواهيد همچنان طراح وب بمانيد و علاقه ‌اي به يادگيري برنامه نويسي ‌هاي پيچيده نداريد پيشنهاد مي كنيم به صورت Hybrid نرم ‌افزار هاي خودتان را طراحي كنيد. زيرا يادگيري زبان برنامه نويسي جديد براي طراحان وب كه به HTML5 و CSS و  JavaScript آشنا هستند، كار بسيار دشوار و زمان بري است.

طراحي اپليكيشن Native و Hybrid چيست؟

براي توليد نرم‌افزارهاي Hybrid مي‌توانيد از ابزارهاي زير استفاده كنيد :

  • Cordova
  • Phonegap
  • Xamarin
  • Appcelerator
  • RhoMobile
  • MoSync
  • Corona SDK
  • Ludei

نتيجه گيري

امروزه براي توسعه و پيشرفت در كسب و كار هاي مختلف، داشتن تنها يك وب سايت كفايت نمي كند و ابزار هاي جديد مانند نرم‌ افزارهاي موبايل هم بسيار مهم هستند. براي اين كه بتوانيد از مزايا و امكانات اين ابزار هاي جديد استفاده كنيد، بايد نحوه ي طراحي آن ها را بياموزيد و در كم ترين زمان ممكن، يكي از اين ابزار ها را براي توسعه كارتان، طراحي كنيد. اميدواريم كه مطالب اين مقاله شما را با انواع اپليكيشن هاي موبايل، آشنا كرده باشد.

امتیاز:
بازدید: 11
برچسب:
:
[ 1397/4/17  ] [ ۱۸ ] [ nopardazco ] [ ]
درباره وبلاگ

شركت نوپرداز با بهره بردن از تيمي مجرب و حرفه اي آماده ارائه خدمات طراحي سايت، بهينه سازي وب سايت و سئو با بهترين كيفيت به شما عزيزان مي باشد. شركت نوپرداز تاكنون پروژه هاي اختصاصي و حرفه اي زيادي را در زمينه طراحي وب سايت، طراحي فروشگاه اينترنتي، طراحي سايت خبري، طراحي سايت خبر خوان و غيره در استان هاي قم و تهران به سرانجام رسانده است كه رضايت مشتريان را در برداشته است. استفاده از ابزار هاي روز دنيا در زمينه طراحي وب سايت و فروشگاه هاي اينترنتي و نيز به كار گيري اصول درست طراحي سايت و پياده سازي پروژه در زمان معين شده از مشخصه هاي شركت نوپرداز مي باشد. شركت نوپرداز خدمات خود را با كيفيتي مناسب به مشتريان خود ارائه مي دهد، طراحي و طرح خوب از يك ايده خوب و با برنامه شروع خواهد شد، كه در تمام مراحل (مشاوره، تحقيق و آنالايز، طراحي، توسعه و اجرا، بهينه سازي موتور جستجو، تبليغات، شبكه هاي اجتماعي، ايميل هاي تبليغاتي، ميزباني وب، پشتيباني) در كنار شما خواهيم بود.
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 230
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب